PUNKT WIDOKOWY MAGDALENKA

Czas czytania: 4 min
2022-05-20
Malawa
PUNKT WIDOKOWY MAGDALENKA, TO KLIMATYCZNE MIEJSCE ZLOKALIZOWANE NA SKRAJU MIASTA. OBOK KOŚCIÓŁKA WOKÓŁ KTÓREGO KRĄŻĄ CIEKAWE LEGENDY ZNAJDUJE SIĘ TU RÓWNIEŻ PUNKT WIDOKOWY WRAZ Z WIEŻĄ OBSERWACYJNĄ. DLA NAJMŁODSZYCH PRZYGOTOWANO PLAC ZABAW Z TYROLKĄ, A DLA ZMOTORYZOWANYCH OGÓLNODOSTĘPNY PARKING. POZNAJMY DOKŁADNIEJ TO NIEZWYKLE CIEKAWE MIEJSCE MIESZCZĄCE SIĘ NA PODRZESZOWSKIEJ MAGDALENCE.

Punkt widokowy Magdalenka

Wzgórze Magdalenka, to malownicze miejsce w Malawie k. Rzeszowa, z którego podziwiać można panoramę okolicznych miejscowości, Łańcut, Pogórze Dynowskie, a w sprzyjających warunkach nawet i Tatry. Na wzgórzu Magdalenka znajduje się najwyższe wzniesienie w okolicach Rzeszowa. Jego wysokość w najwyższym miejscu wynosi 399 m n.p.m.

Charakterystycznym obiektem znajdującym się na Magdalence jest niewielki kościółek pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, otoczony starymi lipami i zadbanym ogrodem. Fundatorem kościoła był książę Jerzy Ignacy Lubomirski w początkach XVIII wieku. Natomiast przypuszcza się, że projektował go architekt Jan Chrzciciel Belotti (autor projektu m.in. zamku rzeszowskiego). Mury kościoła św. Magdaleny mają grubość 1,3 m, a niewielkie okna rozmieszczone są nieco ponad ziemią, co jednoznacznie świadczy o jego obronnym charakterze. Każdego roku w dzień odpustu 22 lipca, kaplica na Magdalence przyciąga tłumy wiernych.

Przed kościołem, utworzony został plac zabaw dla dzieci, a obok niego stanęła wysoka na 15 m wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękna panorama na całe wzgórze Magdalenka oraz wspomniane wcześniej regiony. Wieża ta jest głównym punktem widokowym na Magdalence. Na położonym tuż przy wieży placu zabaw do dyspozycji najmłodszych znajduje się tyrolka, ławki ze stolikami, drabinki i urządzenia sprawnościowe. Wieczorem teren jest oświetlany za pomocą energii odnawialnej.

punkt widokowy rzeszów magdalenka
Punkt widokowy na Magdalence k. Rzeszowa. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.pl

Punkt widokowy na wzgórzu Magdalenka, to jeden z kilku punktów widokowych w okolicy Rzeszowa. Pozostałe punkty widokowe, to: Punkt widokowy w Matysówce oraz Krzyż Milenijny w Niechobrzu.

Dzieje kościółka na Magdalence

Obecna kaplica to już trzeci obiekt stojący w tym miejscu, z tych które udało się zanotować w zapiskach historycznych. Została wybudowana w 1712 roku i poświęcona rok później. Następnie w czasie okresu józefińskiego, opustoszała i zaczęła popadać w ruinę, a bandy okolicznych złodziei wykorzystywały ją jako miejsce przechowywania swoich łupów. Punktem zwrotnym dla kapliczki była wizyta w Malawie Augusta de Festenburga starosty rzeszowskiego w 1847 roku. Widząc stan w jakim znajduje się kaplica, wzruszył się i postanowił ja odnowić. Zebrał środki na niezbędne prace i zorganizował remont, w czasie którego pomagali nawet parafianie z kilku okolicznych miejscowości.

Później w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej kapliczka św. Magdaleny była kilkukrotnie atakowana, przez co znacząco ucierpiała, jednak za każdym razem udawało się ja odremontować. Aktualnie jest w bardzo dobrym stanie, odnowiono mury, ogrodzono teren i zadbano o piękny ogród. Wykorzystano też wysokość samego wzgórza tworząc na Magdalence punkt widokowy

punkt widokowy rzeszów magdalenka
Kaplica św. Magdaleny na Magdalence k. Rzeszowa. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.pl

Legendy o kościółku na Magdalence

Legenda o zagubionej córce

Jedna z legend mówi, że pewien książę w czasie polowania w okolicach wzgórza Magdalenka zgubił swoją córkę i ślubował, że jeśli ją odnajdzie zbuduje tam kościół. Odnalazł ją niebawem i tak jak ślubował, tak też uczynił. Legenda ta odnosi się do księcia Władysława Ostrogskiego, który był pierwszym zięciem kasztelana. Zgodnie z tą legendą, byłaby to druga budowa kościoła, jeszcze przed 1646 rokiem.

Legenda o przypadkowym zabójstwie

Na temat powstania kościoła na Magdalence mówią również co nieco zapiski ks. Wojciecha Michny, który w XIX w. więziony był przez Austriaków. Prowadził on pamiętnik, w którym na stronie 193 opisał swój punkt widzenia odnośnie powstania kościółka w podrzeszowskiej Malawie. Opisuje, że w czasie uczty na rzeszowskim zamku książę Lubomirski (generał Augusta II) dostrzegł człowieka niosącego na targ koguta lub gęś i jako dobry strzelec, założył się, że strzelając trafi prosto w głowę koguta. Niestety chybił i zamiast w koguta, strzelił w człowieka, który zginął na miejscu. W zadość uczynieniu książę Lubomirski wybudował dwa obiekty sakralne. Jednym z nich jest kaplica św. Marii Magdaleny w Malawie, natomiast drugi to klasztor w Sędziszowie.

Wzgórze Magdalenka na mapie

Drogi Czytelniku, jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, a zaplanowanie ciekawej wycieczki jest dla Ciebie od teraz prostsze, będziemy wdzięczni za wsparcie nas w tym, co robimy.
∼∼∼
Z przyjemnością odwdzięczymy się kolejnymi ciekawymi materiałami, z których (mamy nadzieję) jeszcze nie raz skorzystasz.
Serdecznie dziękujemy
atrakcje podkarpacia ebook
Zobacz również