PUNKT WIDOKOWY RZESZÓW - MATYSÓWKA

Czas czytania: 2 min
2022-04-22
Rzeszów
PUNKT WIDOKOWY W RZESZOWSKIEJ MATYSÓWCE, TO ŚWIETNE MIEJSCE NA DO OBSERWACJI ZACHODÓW SŁOŃCA Z OBRZEŻY MIASTA. WIDOK Z TEGO MIEJSCA SKIEROWANY JEST NA ZACHÓD, DLATEGO BĘDĄC NA PUNKCIE WIDOKOWYM PÓŹNYM POPOŁUDNIEM MAMY OKAZJĘ ZOBACZYĆ PIĘKNE ZJAWISKO SKRYWAJĄCEGO SIĘ ZA LINIĘ HORYZONTU SŁOŃCA WRAZ Z SZEROKO ROZLEGAJĄCĄ SIĘ PANORAMĄ MIASTA. WYRUSZMY ZATEM W PODRÓŻ WZGÓRZAMI RZESZOWA I POBLISKICH MIEJSCOWOŚCI, BY DOWIEDZIEĆ SIĘ SKĄD ROZPOŚCIERA SIĘ NAJPIĘKNIEJSZA PANORAMA NA RZESZÓW.

Matysówka Punkt widokowy Rzeszów

Jednym z kilku punktów widokowych w Rzeszowie jest punkt znajdujący się w dzielnicy Matysówka na wysokości 300 m n. p. m. Możemy z niego podziwiać wspaniałą panoramę miasta Rzeszowa o każdej porze roku.

matysówka punkt widokowy rzeszow
Punkt widokowy Rzeszów - Matysówka. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.pl

Jednak okresami, w których punkt widokowy w Matysówce stanowi nalepsze miejsce obserwacji jest późna jesień, zima i wczesna wiosna. W tym czasie bezlistne drzewa pozwalają zobaczyć najwięcej.
Zdecydowanie jest to miejsce, które każdy mieszkaniec Rzeszowa powinien odwiedzić.

Idealne zarówno na pieszą wędrówkę jak i przejażdzkę rowerową dla bardziej zaprawionych fanów dwóch kółek.

W punkcie widokowym ustanowiono krzyż z tabliczka, na której wybito napis:

"NA PAMIĄTKĘ ROKU ŚWIĘTEGO
1934
PARAFJA SŁOCINA"

Zastanawiająca, a zarazem ciekawa jest literówka w słowie "PARAFJA", która zdecydowanie nadaje oryginalności temu miejscu.

Dawniej obok krzyża stała również ławeczka, na której można było przysiąść. Aktualnie by chwilę odpocząć warto zaopatrzyć się z koc.

Jak dotrzeć do punku widokowego w Matysówce?

Na Mapach Google punkt ten podpisany jest jako Krzyż - punkt widokowy, natomiast zdarza się że jest określany tez jako "Słocina punkt widokowy". Tak czy inaczej znajduje się w dzielnicy miasta Rzeszowa zwanej Matysówką.

Do punktu widokowego na Matysówce dojedziemy na kilka sposobów. Oto dwa przykładowe:


Od al. Sikorskiego

Z al. Sikorskiego skręcamy w ulicę Robotniczą bądź Łukasiewicza, aby następnie dotrzeć do ulicy Jana Kiepury, która po chwili przechodzi w ul. Matysówka. Jadąc przez Matysówkę docieramy do skrzyżowania z ulicą Świętego Walentego, z której po kilkuset metrach zjeżdzamy w ulicę Jerzego Kukuczki. Z ulicy Kukuczki zostało już tylko skręcić w ul. Wichrową, na której kończy się już asfalt. Pokonujemy drogę polną i po kilkuset metrach możemy cieszyć się pięknymi widokami.

matysówka punkt widokowy
Matysówka punkt widokowy - trasa od al. Sikorskiego. Źródło: W oparciu o mapa-turystyczna.pl
Od al. Armii Krajowej

Z al. Armii Krajowej kierujemy się w ulicę Paderewskiego, a następnie w ulicę Świętego Rocha. Przemieszczamy się cały czas prosto, aż do skrzyżowania z ulicą Świętego Walentego. Docieramy do niewielkiej uliczki Świętej Rity, która skróci drogę i przybliży nas do celu. Dojeżdżając do końca ul. Świętej Rity skręcamy w prawo na ul. Kukuczki, a potem prosto w ulicę Wichrową i pokonując polną już drogę, po kilkuset metrach jesteśmy na miejscu, gdzie czeka na nas zasłużona nagroda w postaci pięknych widoków na Rzeszów.

matysówka punkt widokowy rzeszow
Matysówka punkt widokowy - trasa od al. Armii Krajowej. Źródło: W oparciu o mapa-turystyczna.pl

Inne malownicze punkty widokowe koło Rzeszowa

Szukając wyjatkowego punktu widokowego w okolicach Rzeszowa powinniśmy zwrócić uwagę na obiekty znajdujęce się w okolicznych miejscowościach, w których mieszczą się też inne punkty widokowe. Podobnie jak na Matysówce, w miejscach o których za moment wspomnimy rozpościera się wspaniały ciąg widokowy na większość dzielnic miasta Rzeszowa. Do obu tych miejsc prowadzą świetne trasy rowerowe, dlatego wybrać się do nich korzystając z dwóch kółek.

Wieża widokowa na Magdalence w podrzeszowskiej Malawie

Punkt widokowy znajdujący się w Malawie położony jest na najwyższym wzniesieniu wzgórza Magdalenka, którego wysokość wynosi 399 m n.p.m. Zbudowana tu została platforma widokowa, z której w sprzyjających warunkach udaje się sfotografować nawet Tatry, za to panorama miasta Rzeszowa z tego punktu nie jest aż tak dobrze widoczna jak w punkcie widokowym na Matysówce. Głównie dlatego, że miejsce to jest otoczone dużą ilością drzew.

Punkt widokowy Magdalenka, to świetne miejsce nie tylko do tego, aby podziwiać piekne widoki. Mieści się tu wygodny parking, do którego dojedziemy drogą asfaltową. Obok wieży znajduje się plac zabaw dla dzieci z uwielbianą przez najmłodszych tyrolką. Wzgórze Magdalenka to świetne miejsce zarówno na spacer z rodziną, jak i na przejażdżkę rowerową. Z tego punktu widokowego rozpościera się w gółwnej mierze panorama Pogórza Dynowskiego wraz z widokiem na Łańcut i okoliczne miejscowości. Wszystkie te widoki oglądać będziemy ze szczytu 12-sto metrowej wieży, na której znajduje się całkiem spory taras widokowy.

punkt widokowy rzeszow
Punkt widokowy z panoramą Rzeszowa. Źródło: W oparciu o mapa-turystyczna.pl

Punkt widokowy w Niechobrzu

Kolejnym miejscem, z którego można podziwiać panoramę Rzeszowa jest punkt widokowy z Krzyżem Milenijnym w Niechobrzu. Miejsce to jest bardzo dobrze znane lokalnej społeczności. W 2000 roku postawiony został krzyż milenijny z okazji nowego tysiąclecia. Organizowana jest tu także każdego roku droga krzyżowa, a latem wzgórze w Niechobrzu wykorzystują do swoich wojarzy paralotniarze.

punkt widokowy rzeszow
Punkt widokowy z panoramą Rzeszowa i okolic. Niechobrz. Źródło: W oparciu o mapa-turystyczna.pl


Punkt widokowy na mapie

Drogi Czytelniku, jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, a zaplanowanie ciekawej wycieczki jest dla Ciebie od teraz prostsze, będziemy wdzięczni za wsparcie nas w tym, co robimy.
∼∼∼
Z przyjemnością odwdzięczymy się kolejnymi ciekawymi materiałami, z których (mamy nadzieję) jeszcze nie raz skorzystasz.
Serdecznie dziękujemy
atrakcje podkarpacia ebook
Zobacz również